top of page

TAJEMSTVÍ BYZNYSU: TYKAT NEBO VYKAT?

  • Obrázek autora: Butono
    Butono
  • 12. 9. 2018
  • Minut čtení: 3

Pokud se nějakým způsobem octneš v sedle podnikatelském, na cestě ti přistane spousta nových a nečekaných nástrah. S nimi přichází i jedna otázka: „Mám jim teď vykat?"

Tykání a vykání mezi lidmi v byznysu, to pro mě byl oříšek na opravdu dlouhou dobu. Pokusím se vám teď prozradit ideální recept na bezproblémovou konverzaci s kýmkoliv.




KDE VZNIKÁ PROBLÉM?


Mé začátky v podnikání byly plné scénářů, kdy jsem lidem vykal i přes to, že tykáním bych zapůsobil mnohem lépe a nebo jim tykal v takových chvílích, díky kterým jsem byl za idiota. Zkoušel jsem přečíst Špačka, sledovat, učit se z katastrofálních zkušeností...

Ve světě byznysu vládne ale absolutně temný chaos.


Postupem času už jsem dokázal předem vytipovat, jaké z těch dvou osudových variant vybrat. Rozdělil jsem si tedy lidské exempláře do několika skupin.


KOMU MŮŽEŠ TYKAT?


Vykací celibátník se vyznačuje zejména ztuhlým obličejem, nehybnými koutky a věkem, který je mocninou tvého. Zpravidla tyká on tobě. Žertík či vtípek při konverzaci přichází v úvahu jedině tehdy, pokud by on sám shledal něco zábavným. V jiném případě je to sebevražedný kousek.


Příklad: Porotce po sedmi špatných prezentacích

Rozsudek: Vykat.


Obyčejný vykač má s předchozím pramálo společného. Tento totiž může dorůst roztodivných tvarů a nabýt kdejaké podoby. Zaručeně se ale pozná podle toho, že ho na první pohled nepoznáte, (tzn. před rozhovorem jste se neseznámili.)

Pokud už si ale po seznámení netykáte, jedná se pravděpodobně o osobu starší. Tomuto exempláři se již koutky mohou volně prohýbat libovolným směrem, ale pokud se jeden z vás nerozhoupe k lákavé tykací nabídce, zůstanete ve smyčce: Dobrý den. - "Nashle!"


Příklad: Žertovný přednášející na workshopu

Rozsudek: Vykání s hrozícím tykáním.


Omylným tykačem se stáváš tehdy, když některého z předchozích vykačů poctíš tykáním bez svolení, bez optání a s širokým úsměvem, za který bryskně skryješ svůj šok. Pokud k něčemu takovému dojde, zkušenosti mi zatím říkají, abys nepřestával. Šok se občas dostaví i na druhé straně konverzace, a tak alespoň máte v tu chvíli něco málo společného.


Příklad: Nervní prezentující před investorem

Rozsudek: Utři si pot a tykej.


Regulární tykač má zatím mé největší sympatie, neboť u tohoto člověka už na první pohled můžeš říct, že mu prostě tykat budeš. Bývá to někdo podobného věku nebo názoru. Krása této role, ať už ji zastupuješ ty nebo tvůj protějšek, tkví v tom, že se nedostaví trapný pocit po neformálním pozdravu a přátelským hendšejku.

Pokud ano, tak gratuluji. Stal jsi se právě Omylným tykačem.


Příklad: Ten týpek, co se zasmál tvému vtipu

Rozsudek: Rozhodně tykej!


Přehnanému tykači jsem stále ještě nepřišel na chuť. Na první pohled se zdá být Obyčejným vykačem, ale po klasické frázi - Dobrý den, tě nejlépe flákne do ramena a s širokým úsměvem zvolá: "Tykej mi, ne?!" nebo mé oblíbené "Snad ještě nejsem tak stará/starej?!"

Ne, že bych patřil k lidem, pro které by to neznamenalo potěšující informaci, ale nemohu se zbavit pocitu, že jsem zase za idiota.


Příklad: O 20 let starší vedoucí marketingu, za kterou si jdeš pro radu

Rozsudek: Jasan, tak budem tykat.


Dobrý ahoj! Takový pozdrav slýchám čím dál tím častěji nejen od jiných, ale i od sebe. Pokud se totiž v rychlosti nemůžeš rozpomenout, že ten neznámý člověk, který před tebou stojí, je Přehnaný tykač ze včerejška, přichází tato krizová reakce.

Pokud je ale protějšek Vykačem, nastává alternativa Ahdobrý den!


Příklad: Jé, pardon, ten pán včera taky neměl vlasy.

Rozsudek: #Vykejtykej


Zdravím guy se zde na seznamu objevuje z důvodu, protože jeho chování je charakteristické od jiných. Jeho pozdrav už mluví sám za sebe. Není si moc jistý, co vlastně dělá. Já osobně tuto roli používám, když nejsem schopný rozpoznat, o jaký druh protihráče v konverzaci to přede mnou stojí.


Příklad: Čerstvý absolvent střední školy s plnovousem

Rozsudek: Pozdravíme, uvidíme.


Takže... Co myslíš, budeme si dál tykat?


Tadeáš, Zakladatel


LÍBÍL SE TI TENTO ČLÁNEK?


Nezapomeň ho sdílet dál, abys i ty napomohl zastavit konverzační katastrofy!

Rozhodně nás odebírej, aby ti neutekl další kousek Yedinečna!

Comments


bottom of page